Student Art Contest

Participating Schools & Art Teachers

Award Ceremony at Noon During Festival of Arts

Look who's participating in the 2016 Student Art Contest! 
Artwork will be available for viewing at the Festival of Arts on Saturday, April 9, 2016.

An awards ceremony takes place at noon in the campus theatre on April 9. This ceremony includes a Power Point presentation that recognizes all participants and schools as well as top winners.  

Campbellsport

Campbellsport Middle School, Erin Nelson
Campbellsport High School, Linda Boehlke

Germantown

Kennedy Middle School, Ann Bauer de Ruiz

Grafton

St. Paul Lutheran School, Diane Schumann 

Hartford

Erin Middle School, Liz Schuler
Central Middle School, Pam Brandt
Hartford Union High School, Dawn Ramano-Bloomer, Kristen Kieckhafer, Jessica Mohagen

Horicon

Horicon High School, Rebecca Shafer

Jackson

Living Word Lutheran High School, Amber Groth

Kewaskum

Holy Trinity School, Cheryl Hofschulte
Kewaskum High School, Rachel Hassler, Jenalee Berry

Mayville

Mayville Middle School, Tina Johnson
Mayville High School, Sarah Heidman

Menomonee Falls

North Middle School, Jeanette Cassidy, Bonnie McKendry
Menomonee Falls High School, Terra Chmielewski

Mequon

Homestead High School, Kat Hustedde, Katie Nowak, Josh Hunt
Lake Shore Middle School, Diane Berndt
Steffen Middle School, Diane Berndt

Port Washington

Thomas  Jefferson Middle School, Sherri Kultgen, Nina Koenig
Port Washington High School, Katie Feyereisen

Slinger

Slinger Middle School, Gail Hefti
Slinger High School, Chris Graziano

West Bend

Badger Middle School, Keely Welton, Joseph Bertsch
Holy Angels School, Cheryl Hofschulte
St. Frances Cabrini,Deb Pettit
Silverbrook Intermediate School, Michele Bartelt
West Bend East High School, Deb Prahl, Jay Krueger
West Bend West High School, Deb Prahl, Jay Krueger 

Media

Contest rules allow each participating school to submit up to 15 entries.
Artwork falls into five media categories which include:

  1. 3-D (includes ceramics, sculpture, paper mache' and jewelry)
  2. Drawing (charcoal, colored chalk, colored pencils, markers, oil pastels, pastels, pencil, etc.)
  3. Painting (acrylic, poster, tempera, watercolor, etc.)
  4. Photography and Original Digital Illustration
  5. Collage & Prints (cut and glued papers, handmade stencils, gadget printing, collagraphs, block prints, etc.)

Prizes will be awarded in each of the five medias at both the middle school (grades 6-8) and high school (grades 9-12) level.