High School - Art Contest Winners

Top High School Awards

A special awards ceremony takes place at NOON on Saturday, April 18 in the campus theatre. UW-WC Dean, Paul Price will award certificates and gifts to first, second, third and fourth place winners at the middle and high school levels. A PowerPoint presentation recognizing all student artists as well as photography contest winners will be  shown. Everyone is welcome!

 

self-portrait - painting

High School - Best in Show
First Place - Painting

Joseph Klosowski

Hartford Union HIgh School

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

girl in pajamas

Painting- Second Place

Kelly Kasper

Homestead High School, Mequo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

vegetables - carrots, kohlrabi, etc.

Painting - Third Place

 

Jessica Strupp

Slinger High School

 

 

 

 

  watercolor painting of buildings

 Painting - Fourth Place

 

MaKenzie Schellinger
Mayville High School

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

black and white drawing of girl's face

 Drawing - First Place

 

Maddie Donahue
Slinger High School

 

 

 

 

 

 

black white drawing - dog

Drawing - Second Place

 

Melissa Falk
Mayville High School

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

black and white drawing of skeleton

Drawing - Third Place

 

Josephine Killoren
Hartford Union High School

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

compass drawing by C. Propper

 Drawing - Fourth Place

Cera Propper
West Bend West High School

 

 

 

 

 

 

 

 

collage by A. Wenzel

Collage & Prints - First Place

Aaron Wenzel
Living Word Lutheran High School

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

stained glass by E. Miller

Collage & Prints - Second Place

Emily Miller
Slinger High School

 

 

 

 

 

 

 

turtle collage by A. Scholz

Collage & Prints - Third Place

 

Amber Scholz
Living Word Lutheran High School, Jackson

 

 

 

 

print by S. Klug

Collage & Prints - Fourth Place

Samuel Klug
Kettle Moraine Lutheran High School

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

photo by B. Chudecke

Photography & Digital Illustration
First Place

 

Becca Chudecke
Menmonee Falls High School

 

 

 

 

 

photo by D. Schraufnagel

Photography & Digital Illustration
- Second Place

 

Darcy Schraufnagel
Kewaskum High School

 

 

 

 

 

photo by J. Wallock

Photography & Digital Illustration
- Third Place

 

Jordan Wallock
Living Word Lutheran High School

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 
 

jewelry by Max Hardy

3D Media - First Place

 

Max Hardy
Kewaskum High School

 

 

 

 

 

skull by Billie Gruber

3D Media - Second Place

 

Billie Gruber

Kewaskum High School

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

skull by Sarah Barr

3D Media - Third Place

 

Sarah Barr

Homestead High School

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 jewelry by Rosa Rudzitis

3D Media - Fourth Place

 

Rosa Rudzitis

Kewaskum High School

 

 

 

HONORABLE MENTIONS:

Painting

  • McKensie Albiero, West Bend West High School
  • Catherine Hessling, Homestead High School
  • Megan Velez, West Bend West High School
  • Wyatt Warnecke, Kewaskum High School

3D Media

  • Megan Churchill, Homestead High School
  • Aileen Shulta-O'Day, West Bend West High School

Drawing

  • Jordan Adamson, Horicon High School
  • Amber John, Campbellsport High School
  • Julia Gueller, Slinger High School
  • Tia Hendricks, West Bend West High School
  • Kirsten Stoffel, Kewaksum High School