UW-WC Plans Winter Arts Festival

January 28 Event Celebrates the Arts
1/9/12

UW-Washington County (UW-WC) is hosting a campus wide Winter Arts Festival on Saturday, January 28 from 10am to 4pm (snow date is Jan. 29). The Festival features a juried art sale with over 60 artists and crafters who will fill the gymnasium and lobbies, while the hallways will be decorated with over 300 pieces of art submitted by middle and high school students from 25 area schools. A winter farmer’s market will be housed on two levels in the cafeteria, which will also be open with a full menu available for shoppers and visitors.

Admission and parking is free and a free shuttle bus will be available to transport visitors from the lower student parking lot to the main entrance.  Music performances are planned for two stages, beginning at 11am. The top winners of the recent campus photography contest will be on display in the art gallery.  

Theatre Schedule

11am    The Treble Makers, directed by Darciann Ketter, Heidi Stathus and Jackie Vandenberg

Noon      Kewaskum High School Choir, directed by Andrew Dahlberg

1:00pm  Vivace! West Bend High School, directed by Karen Wysocky

2:00pm  University of Wisconsin-Madison Jazz Orchestra, directed by Jim Doherty

3:00pm  Roller Mills String Band

Stage Two Schedule

12:30pm   James Ozminkowski (UW-WC student)

1:30pm  Roller Mills String Band

2:30pm  QuintEssentials, directed by Peter Gibeau

3:30pm  Jared Bechler (UW-WC student)

The exhibitors will offer one of a kind jewelry, clothing, wood items, painted and stained glass, paintings, photography, furniture, and other unique hand created items.

Artists (by media) include:

Drawing/Paintings:  Bess Beuscher, Milwaukee; Dawn Dark Mountain, Monona; Paul Dominguez, Watertown; William Millonig, Campbellsport; Nancy Montgomery, Brookfield

Fiber (apparel, art, purses, rugs, etc.):  Attila Baumann, Mequon; Martha Burch, West Bend; Pam Daspit, Whitefish Bay; Susan Forbes, Delafield; Barbara Geurink, Eau Claire; Kelly Hawkins, Elkhorn; Jeannie Hilbelink, West Bend; JoAnne Meyer, Brookfield; Pat Nichols, Ontario; Elizabeth Rentmeester, Green Bay; Terri Smith, Marquette, MI; Kae Taylor, Madison; Sue Zupnyk, West Bend

Glass (stained & painted): Bruce Boswell, Mequon; Julie Bubolz, Reedsville;  Jennifer Hopfinger, Watertown; Susan Pasetti Sycamore, IL.

Jewelry:Mary English-French, Oak Creek; Barb Geurts, Brussels; Diane Golembiewski, Wauwatosa; Angela Gruenke, West Bend; Angela Haugland, Madison; Sandra Heavener, Omro; Morgan Kielisch, West Bend;  Carrie Klebba, Wind Lake;Barbara Mann, Green Bay;Colleen Murphrey, West Allis;Jackie Oakes, Brookfield; Kathleen Quaas, New Berlin; Angela Rosenau, Menasha; Patty Tiry, Palmyra; Dawn Wallace, Camp Lake; Lisa Williams, Chicago; Jo Yanish, Milwaukee; Vicki Lane, Madison

Mixed Media:Wilfred Fang, Stevens Point;

Photography:              Dan Rice, Mequon; Jim Forbes, Delafield; Roger & Nobumi Sacia, West Bend

Wood:  Chris Christenson, Brodhead; Bob Harrold, Jefferson;John Hechel, Plymouth; Edward Kingman, Hancock, MI; Dan Kloida, Menomonee, MI; Bill Simpson, West Bend; Brian Riberich, Loganville; Lou Williams, Sturgeon Bay

Other: Jen Anderson, Green Bay (pottery); Christine Dahl, Jackson (baskets); Jo & Tom Gross, West Bend (pottery); Jeff Kurek, Slinger (metal art); Penny Schiller, West Bend (paper art);  Linda Schmidt, Suring (soaps); Renee Voit, Hartford (candles)

Farmers Market: Beechwood Cheese; Brown Cow, Brown Chicken; Doggy Bag; Fideler Farm; Gary’s Market; Heartland Herbs & Spice of Life Pottery; Julie’s Country Confections & Kettle Corn; Nutman Company; Pat’s Northwoods BBQ Sauce; Settler’s Market; and Yum Yum Ice Cream. In addition, Riverside Chiropractic will be giving free ten-minute chair massages.

Schools with Artwork Displays

Middle Schools: Badger Middle (West Bend); Campbellsport Junior; Erin Public (Hartford); First Immanuel (Cedarburg); Hartford Central Middle; Holy Angels (West Bend); Holy Trinity (Kewaskum); Lomira Middle; Lumen Christi (Mequon); Peace Lutheran (Hartford);  Slinger Middle; St. Boniface (Germantown); St. Lucas (Kewaskum) and Webster Transitional (Cedarburg).

High Schools: Campbellsport; Cedarburg; Grafton; Kettle Moraine Lutheran; Kewaskum; Living Word Lutheran; Lomira; Random Lake; Slinger; West Bend East; and West Bend West.

Student artwork will be judged by Josh Lesniak, UW-WC art professor; Graeme Reid, Wisconsin Museum of Art Assistant Director; and Vicki Ebben, former art teacher at Silverbrook Middle School. Recognition will be given to top middle and high school students for the best artwork in each of four categories.
The categories include: 3D (includes ceramic, sculpture and jewelry); Mixed Media (two or more medias, such as paint and ink); Black & White (includes pen, pencil and black/white photography) and Single Media (includes watercolor, acrylic, chalk, etc). Winners will be announced prior to the festival.  All students with artwork on display will receive a certificate and top winners will also receive a ribbon.

In the event of inclement weather, the Festival will be held on Sunday, January 29 (10am to 4pm). For festival updates, visit the campus website at: washington.uwc.edu.  For more information, contact Sue Bausch, Director of University Relations at 262-335-5233 or by email at sue.bausch@uwc.edu.

Contact

Sue Bausch
262-335-5233